Lidská zkušenost

Paul Brunton

Když podstupuje bolestné zkušenosti mysl, která je na nižších evolučních úrovních, naučí se z těchto zkušeností velmi málo — a toto málo ještě pomalu. Když tytéž zkušenosti podstupuje mysl, která je na vyšší úrovni, naučí se z nich mnoho — a naučí se to rychle.

65_celticsymbolismoftreesJe tomu tak proto, že v prvém případě nemá mysl žádnou touhu poznat příčiny onoho utrpení a žádnou schopnost se z nich poučit, i když tyto příčiny jsou zřejmé, kdežto v druhém případě si dychtivě přeje zvládnout ony lekce a má připravený postoj, kterým je přijímá. Když tedy skutečně vážný žák, který žádal o urychlený postup v Hledání, shledá, že všechny druhy zkušeností začínají následovat jedna za druhou po určitou dobu, měl by chápat, že je to často odpověď na jeho žádost. Bude donucen pociťovat ztrátu stejně jako zisk, blaženost stejně jako bolest, úspěch stejně jako neúspěch, pokušení stejně jako trýzeň v různých dobách a v různých stupních.

Má-li být jeho vývoj vyvážený, potřebuje oba druhy zkušeností. Ale protože je ještě lidský, naučí se více ze svého utrpení než ze svých radostí. A protože vzpomínka na utrpení bude trvat déle, neprojde tímto obdobím urychlených zkušeností a extrémních změn osudu bez velkého naříkání. Každá z těchto zkušeností představuje pro něho příležitost, aby si uchoval nejenom to, co již získal, ale aby přešel k dalšímu bodu, kde může získat něco nového.

Zápisky PB, Sv. 9.LIDSKÁ ZKUŠENOST*UMĚNÍ V KULTUŘE,

fantasy_art_scenery_wallpaper_sven_sauer_07

This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s