Umenie načúvania

Učiť sa načúvaniu bez kritiky. Čo je obzvlášť dôležité pre vnútorný vývoj, je spôsob, ako druhým ľuďom človek načúva pri hovorení. Musí si navyknúť, aby to robil tak, že pri tom jeho vlastné vnútro úplne mlčí. Keď niekto prejaví svoju mienku a druhý mu načúva, potom sa vo vnútri druhého spravidla ozve súhlas alebo nesúhlas. Mnoho ľudí asi tiež pocíti ihneď nutkanie, aby svoje súhlasné a najmä svoje nesúhlasné mienky vyjadrili. Každý takýto súhlas alebo nesúhlas musí človek umlčať.

Znamená to, že pozorujeme svoje vnútorné hnutia, aby sme v sebe mohli umlčať rozumové úsudky, ale aj pocity nevôle a odmietnutia a mohli sa stotožniť s hovoriacim. Vyžaduje to najprísnejšiu sebadisciplínu, ktorá však vedie k vysokému cieľu, k vytvoreniu nového duševného sluchu, k precitnutiu vnútorného slova. Tak dosiahne človek toho, že načúva slovám druhého úplne nesebecky, s dokonalým vyradením svojej vlastnej osoby, jej názoru a jej spôsobu cítenia.

http://antroposof.sk/poznanie/umenie_nacuvania.html

Reklamy
This entry was posted in Filozofia života. Bookmark the permalink.

One Response to Umenie načúvania

  1. anitraM píše:

    Presne tak, no poznám mnoho ľudí, ktorým, ak niečo vravím, začnú hovoriť o niečom inom. Uvedomím si že moje rozprávanie nie je vypočuté, lebo im v hlave prebiehajú rôzne myšlienky, ktoré chcú vyjadriť. Chýba im vnútorný pokoj mysle.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s