Rastlinné oleje pri vyprážaní uvoľňujú aldehydy

Že bravčová masť je zdravšia ako olivový olej zistili vedci z Univerzity De Montfort z Veľkej Británie, ktorí uskutočnili sériu výskumov o účinkoch rastlinného oleja na organizmus človeka. Vedci uviedli, že hoci sú výhody rastlinného oleja dobre známe, pripravovať jedlo na oleji, ako je olivový, kukuričný a slnečnicový, škodí zdraviu.

Vedci dospeli k názoru, že rastlinný olej je prospešný iba v surovom stave. Pri vyprážaní tento produkt uvoľňuje aldehydy – látky, ktoré majú škodlivý účinok na organizmus človeka. Autori štúdie uviedli názorný príklad: tvrdia, že  ryba pripravená na rastlinnom oleji (slnečnicovom, kukuričnom, olivovom) obsahuje 200 krát viac aldehydov, ako povoľujú normy bezpečnosti.

Konzumácia alebo vdychovanie toxických aldehydov vedie k zvýšenému riziku rakoviny a rôznych srdcových ochorení. Vedci z Veľkej Británie tvrdia, že je lepšie používať bravčovú masť, alebo pravé maslo.V prospech tohto záveru hovoria aj výsledky 20 ročného výskumu o zložení chemických látok, ktoré sa uvoľňujú počas ohrevu rôznych jedlých tukov. Výskum ukázal, že bravčová masť obsahuje mononenasýtené mastné zlúčeniny, ktoré pri zahrievaní neuvoľňujú toxické látky.

Navyše bravčová masť obsahuje polynenasýtenú kyselinu arachidónovú, ktorá má celý rad užitočných vlastností. Má pozitívny vplyv na prácu mozgu, obličiek, srdca a odstraňuje z krvi škodlivý cholesterol. Taktiež obsahuje veľa vitamínu A, D, E a tiež karotén. Masť pomáha udržiavať imunitu a zlepšuje celkový tonus organizmu hlavne v chladnom počasí.

Aldehydy uvoľňujúce sa z rozpáleného rastlinného oleja čiastočne unikajú v pare a čiastočne zostávajú v jedle. Môžu byť príčinou onkologických ochorení a tiež príčinou Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

zdroj

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s