Trovanty – Živé kamene

Vedci sa už dlhú dobu snažia vyriešiť hádanku „živých kameňov“ – balvanov schopných pohybovať sa a rásť. Teórií existuje veľa  a jedna z posledných hovorí, že trovanty – taký názov im dali v Rumunsku, sú kremíkovou  formou života.

Lyonský vedec Richard Demon tvrdí, že trovanty sú schopné dýchať. Pravda, veľmi pomaly – jeden vdych trvá od troch dní do dvoch týždňov. Je možné nahmatať u kameňov aj pulz, ale na to je potrebná vysoko citlivá aparatúra. Spolu s biológom Bertrandom Escoliom uskutočnil Demon niekoľko stoviek experimentov. Ukázalo sa, že kamene sú schopné sa aj pohybovať, aj keď iba pomaly. Za dva týždne sa sledovaný kameň posunul o 2,5 milimetra. To by mohlo vysvetliť aj tajomstvo známych „pohybujúcich“ sa kameňov v kalifornskej Doline smrti.

Celé kolónie „trovantov“ sa nachádzajú v Rumunsku. Pre svoju jedinečnosť sú zapísané v zozname prírodných pamiatok UNESCO. Majú okrúhly tvar a množia sa. Najprv vzniká malý nárast, ktorý sa zväčšuje a následne sa oddelí od materského kameňa. Nový kameň je úplne nezávislý a rýchlo rastie. Aktívny rast začína hlavne po daždi.

Po rozpílení niekoľkých kameňov vedcami sa ukázalo, že sa skladajú zo spekaného piesku a minerálnych solí. Vedci zistili, že kamene majú letokruhy ako zrezané stromy a je možné podľa nich určiť vek kameňa. Niektorí vedci tvrdia, že trovanty predstavujú anorganickú formu života.

Najviac trovantov sa nachádza v rumunskej oblasti Valcea. Miestni obyvatelia dokonca vyrábajú z kameňov suveníry, ktoré predávajú turistom s radou, že keď kameň posadia do zeme, tak môže začať rásť. V roku 2006 v oblasti Valcea neďaleko obce Costesi  otvorili múzeum trovantov. Jeho zbierka obsahuje najzaujímavejšie vzorky miestneho pôvodu. Najväčšie z nich dosahujú do výšky desať metrov. Expozícia pod holým nebom zaberá viac ako jeden hektár.

„Živé“ kamene sa nachádzajú aj v Rusku, najmä v Orlovskej oblasti. Masívne okrúhle balvany sa periodicky objavujú spod zeme a začínajú rásť na poliach okolo dediny Andreevka. Miestni obyvatelia si do určitej miery uctievajú neobyčajné kamene. Ich predkovia boli presvedčení, že kamene sú nasýtené silou Zeme a pri ich dotyku môžete poprosiť o silu a zdravie. Podobné kamene sa dajú nájsť aj v iných oblastiach Ruska.

https://www.biosferaklub.info/zive-kamene-trovanty/

Reklamy
This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s