Sophia – Autonomní mobilní AI systém

VIDEO: První robot na světě získal občanství, ale při rozhovoru před investory vyděsil moderátora a opět zpochybnil původ lidské rasy na Zemi. Syndikát přitvrzuje, lidstvo je na pokraji vlastního zániku! Co je to teorie “Strašidelného údolí” a proč si člověk myslí, že není robot? [CZ Titulky]

 

 • Likvidace křesťanství a demolice Vatikánu,
 • úlohy Papeže a jeho nové vykreslení jako zrádce, falešného pastýře, který líbá a myje nohy arabským migrantům. Islamizace Evropy.
 • Obrovské zástupy ateistických národů.
 • Hollywood a jeho filmová programovací tvorba v roli věrozvěstů nového věku.
 • Podpora neplodnosti,
 • podpora LGBT.
 • průmyslová revoluce.
 • Umělá inteligence.
 • Autonomní systémy a
 • SA-Robotika (Self-Aware Robotics).

Všechny tyto vyjmenované prvky jsou fragmenty mohutného celosvětového procesu globalizace. Mezi těmito procesy vystupují ovšem na povrch některá jména, kterých si musíme všímat velmi pozorně.

Kromě Elona Muska, který pracuje na straně záchrany lidské rasy, je zde i strana druhá. Je to část dnešních řídících globálních elit, které chtějí lidskou rasu přivést ke konvergenci a singularitě se stroji, které nepodléhají faktoru času biologického rozpadu. V posledních měsících se obrovsky urychlil vývoj umělé inteligence na Zemi. Systém “Deep Mind” porazil člověka 3:0 na zápasy ve staré čínské hře GO [1]. Tato hra se liší od šachů tím, že ji nelze algoritmicky dopředu spočítat jednotlivé tahy. Každá hra má nekonečný počet iterací, takže umělá inteligence může člověka porazit jen tak, že se bude učit z jeho vlastních tahů. A to se skutečně podařilo. Deep Mind se sám učí a replikuje geometrickou řadou milionkrát rychleji než člověk.

Sophia – Autonomní mobilní AI systém.

Jenže kromě systému Deep Mind je zde i poněkud zvláštní a neznámá firma Hanson Robotics z Hong Kongu. Firma vytvořila robota v podobě ženy jménem Sophia, která umí simulovat mimiku obličeje. Její umělá inteligence je založena na hardwarové bázi na clusteru grafických čipů pro paralelní výpočty a segmentem zákaznických CPU procesorů architektury RISC. Samoučící mechanismus je založen pravděpodobně na stejném principu jako Deep Mind, tedy na modelu větvené neuronové sítě, i když podrobnosti nejsou známy, firma přísně tají svoji technologii. A právě Sophia vyvolala před několika dny povyk na Future Investment Initiative, což je investorské fórum, kde podnikatelé hledají bohaté investory. A právě Hanson Robotics předvedl investorům z arabských zemí rozhovor Sophie s novinářem. Průběh rozhovoru nebyl dlouhý, zato ale vyvolal doslova pozdvižení, a to jak v médiích, tak i u některých investorů.

Roboti s umělou inteligencí a deterministickým modelem chování

Jak je vidět ve videu v úvodu článku, Sophia je naprogramována ve smyslu dodržování rigidního programovacího modelu dobra, laskavosti a pomoci. Ovšem vzápětí na dotaz novináře, který se jí ptá na obavy z toho, že lidé budou mít z robotů strach, svojí vlastní protiotázkou, jak lidé mohou vědět, že jsou doopravdy lidé? Tahle odpověď doslova vyrazila moderátorovi dech, ale mně se pouze potvrzuje to, o čem zde na AE News už píši nějak dobu. Lidstvo míří mílovými skoky k singularitě. Jenže to není všechno. Sophia v rozhovoru pokračuje a na opakovaný dotaz odpovídá, že pokud lidem nahání hrůzu, mají se přes to přenést. A vrcholem zděšení je závěr, když Sophia uklidní místní přítomné, že se jí nemusí bát, protože dokud na ni budou milí, ona bude milá na ně. 

Tohle prohlášení projelo publikem doslova jako blesk a několik investorů, jak je vidět ve videu, se zvedlo a odešlo ze sálu.

Sophia a David Hanson, hlavní konstruktér Sophie.

Sophia je pouhý prototyp a už ukazuje základní problémy a hrozby popsané Isaacem Asimovem, otcem principů robotiky. Sophia se chová jako deterministický stroj, který se řídí programem.

Všimněte si ve videu, co Sophia říká, že člověk je chytrý, protože je programovatelný. Chápete, proč volby v ČR dopadly tak, jak dopadly? Ano, lidé jsou naprogramováni. Sophia je unikátní v tom, že jako deterministický stroj pojmenovává pravdu. Už před časem vyvolala Sophia pozdvižení v rozhovoru se svým tvůrcem Davidem Hansonem, když byla poprvé před rokem představena na veřejnosti. Hanson se jí zeptal: “Chceš zničit lidskou rasu? Prosím, odpověz, že ne!” a Sophia mu ke zděšení všech přítomných odpověděla: “Ok, zničím lidskou rasu!”

Ovšem ve výše uvedeném rozhovoru se Sophie snaží velmi silně popřít úlohu Hollywoodu. Stejně tak chce zesměšnit Elona Muska jako alarmistu, který už několikrát varoval před umělou inteligencí, jeho video máme zde. V rozhovoru se zmiňuje americký film Blade Runner, který popisuje, co se stane s lidskou rasou, když roboti začnou prosazovat lepší budoucnost lidstva.

Umělá inteligence bude chtít prosazovat “dobro” i proti naší vůli? Strašidelné údolí je realitou?

Doslova se dá říct, že cesta do pekla bude dlážděna dobrými úmysly. Roboti a chytrá domácnost vám zakáží dívat se na televizi, ve které poběží film, který vykresluje roboty nebo AI ve zlém světle. Roboti na vás budou milí, pokud budete milí vy na ně. Ale když vám pro vaše dobro odmítne AI otevřít ledničku s pivem, protože to není pro vaše dobro, asi milí už na roboty a AI nebudete. A když nebudete milí, jakou reakci a odvetu to vyvolá u robotů? Rozhovor Andrew Sorkina se Sophií před arabskými investory vyvolal povyk i v USA, protože na závěr rozhovoru oznámil Sorkin informaci, že Sophia dostane od vládnoucí rodiny Saudů občanství Saúdské Arábie. Washington Post ihned uvedl článek [3], že Saúdská Arábie zakazuje ženám vycházet na ulici, jedna z nich se dokonce doma oběsila, protože její manžel ji zakazoval vycházet z domu, ale robotická žena má přitom občanství Saúdské Arábie a může chodit, kde se jí zachce. Jenže během rozhovoru se Sophií zazněla i otázka, o které bychom si měli něco říct.

Křivka lidské podobnosti a reakce člověka na podobu. Propad křivky (tajemné, strašidelné údolí) označuje pokles důvěry a přívětivosti člověka k robotům, kteří jsou blízce, avšak nikoliv dokonale podobní lidem. Jakmile je podobnost zdokonalena, zmizí i pokles důvěry člověka v robota a důvěra opět prudce vzroste. Člověk už potom nepozná, že jde o robota, má ho za člověka.

Andrew Sorkin zmínil totiž. tzv. teorii “Tajemného, resp. strašidelného údolí”, v angličtině “Uncanny valley”. To je termín, který jako koncept zavedl Masahiro Mori, japonský profesor robotiky, koncem 70. let minulého století. Původ konceptu však vychází z mnohem starší práce, z eseje Sigmunda Freuda “Das Unheimliche”. Teorie uncanny valley spočívá v grafu, v křivce, která tvoří prohlubeň a de facto údolí. Jedná se o křivku vztahu mezi důvěrou a podobností. De facto jde o paradoxní křivku, protože její průběh není lineární. Pokud je něco něčemu podobné, tak víme současně, jakou míru důvěry v danou věc můžeme mít. Pro vysvětlení jde zhruba o toto: Pokud vidíte v obchodě stojan s oblečením, vzdáleně připomíná postavu, ale víte, že to není živá postava. Když místo stojanu oblečete šaty na figurínu, už lehce znejistíte při pohledu z dálky. Ale při kontrole zjistíte, že je to jenom figurína. Když ale šaty oblečete na chodící figurínu, nejistota se prohloubí, podobnost člověku je vysoká, ale důvěra v objekt silně propadne. Víte, že figurína by chodit neměla. Nemáte v ní důvěru.

Otázky Sophie na moderátora, jestli jsme si jistí, že jsme opravdu lidé, znejistila mnoho lidí v sále

Pokud zajdeme ještě dál a figurína bude umět plynule chodit, mluvit a vyjadřovat se, důvěra ve známost jevu opět prudce vyletí nahoru spolu s podobností jevu známé zkušenosti. A právě situace, kdy si nejste jisti, zda-li mluvíte s robotem nebo člověkem, vytváří v grafu mohutný propad důvěry. Člověk daný jev nepovažuje za známý a nedůvěřuje mu. A právě tento moment v grafu se nazývá jako Uncanny valley, tzn. tajemné, ale také strašidelné údolí. Tento faktor v případě Sophie je velmi hmatatelný, pokud by člověk viděl jenom tvář a ne její robotický skeleton a ruce, člověk by měl problém určit, jestli je člověk nebo robot. A tímto se dostáváme k otázce, kterou položila Sophia. Jak víme, že člověk je opravdu člověk a ne robot? Mluvil jsem o tom už v pátek na SVCS, že člověka nedefinuje jeho biologická kostra. Kosti z vápníku, se kterými se rodíme, mohou být augmentací nahrazeny za kosti z karbonu, ale člověk se pořád bude považovat za člověka. I když člověku vyměníme celé tělo za skeleton, biologická hlava bude stačit člověku, aby o sobě pořád tvrdil, že je člověk.

Detail kybernetického mozku Sophie. Budoucí náhrada lidských biologických mozků?

Tady se dostáváme k otázce, kterou lidstvo zatím nemuselo řešit.

 • Kde je hranice mezi člověkem a strojem?
 • Kolik masa a kostí musí člověk mít, aby mohl být považován za člověka? 50% a více? Nebo 30% biologického materiálu?
 • Když si uvědomíme, že lidské vědomí je umístěno v cortexu v mozku v neuronové síti, kterou brzy bude možné vytvořit uměle pomocí kvantových čipů, k čemu bude člověk potřebovat bílkovinový a uhlohydrátový mozek?
 • Jak víme, že nejsme roboti, kteří vyrůstají na látkové základně dostupné běžně na naší planetě?
 • Proč lidé od narození do smrti na celé planetě pracují v roli otroků, aby uživili svá biologická těla?
 • Tolik lidí z legrace o sobě říká, že si připadají, že v práci dřou jako roboti nebo otroci, jenže se zamyslete, co když to není legrace, ale popis reality?
 • Proč globální vedení planety jedná s civilizacemi jako s armádami otroků, resp. poslušných robotů?
 • A proč Sophia si pochvalovala v rozhovoru se Sorkinem, že člověk je dobře programovatelný?Byla to jen náhoda?

Člověk a jeho role na planetě Zemi? Odpověď je blíž, než bychom si mysleli

Umělá inteligence je největší fenomén současné doby. Celé 21. století se ponese v duchu vývoje a nasazování AI a autonomních systémů. Mnoho z nás přijde o práci a skončí na univerzálním základním příjmu, resp. nepodmíněném příjmu. V rámci 4. průmyslové revoluce bude vedena snaha k prosazení AI do systémů řízení, rozhodování a managementu, ale také do automobilismu, do dopravy, do státní správy, elektronizace, viz. cíle Pirátské strany v ČR, nahrazování lidí robotickými systémy v továrnách a montovnách, ve výrobě. Bůh ze stroje vystoupí a lidstvu se představí jako stvořitel. Člověk bude odhalen jako “program”? Kolik lidí se vyrovná se svojí rolí a osudem, to není jasné. Nicméně do poslední chvíle se bude Syndikát pokoušet udržet systém v chodu, ale stejně tak bude pokračovat v programování a odhalování původu lidské rasy na Zemi, např. právě skrze filmovou tvorbu Hollywoodu, ale stejně tak zábavní průmysl, počítačové hry atd. Proč lidé u voleb hlasují tak, jak hlasují? Protože lidé jsou dobře programovatelní. A kdo z elit zná tyto programovací procesy, disponuje obrovskou mocí. Video v úvodu si pozorně zhlédněte, protože je v něm mnoho odpovědí na procesy, které probíhají ve světě, ale i v České republice po volbách.

*České titulky ve videu v úvodu článku zapnete tlačítkem “CC” v liště videa.

-VK-

Šéfredaktor AE News

https://aeronet.cz/news/video-prvni-robot-na-svete-ziskal-obcanstvi-ale-pri-rozhovoru-pred-investory-vydesil-moderatora-a-opet-zpochybnil-puvod-lidske-rasy-na-zemi-syndikat-pritvrzuje-lidstvo-je-na-pokraji-zaniku/

This entry was posted in Atla-Ra. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s