Sulíku nezlob!!! – nová hra pro dlouhé zimní večery

A jejda ….

…. a máme tu novú spoločenskú hru pre dlhé zimné večery. Keďže stále som hravý typ človeka a hra ma skutočne zaujala, nedá mi aby som Vám neponúkol “zasvätenie” do princípu fungovania tejto v podstate veľmi jednoduchej ale o to strhujúco – napätej spoločenskej hry. Všetky pravidlá a potrebné inštrukcie nájdete na blogu   http://havlicekbedrich.blog.idnes.cz  a z mojej strany ide v tomto prípade iba o krátke zdielanie “úprimného a radostne stráveného času” ktorý som počas  tejto spanilej jazdy prežíval a stále prežívam …. takže ak máte chuť na mojej stránke iba malá “ochutnávka”

———————————————————————-

Velké události často inspirují tvůrce her, a tak vás asi nepřekvapí, že ani Sulíkovo odmítnutí eurovalu při jeho schvalování na Slovensku nezůstalo na herním poli bez povšimnutí.

sbgtit.jpgDesková hra Sulíku nezlob!!!, kterou vydalo nakladatelství EuHuyer Education, provozované Evropskou komisí, rozhodně patří ke hrám, které zaujmou na první pohled už jen svým provedením. Hrací deska je z odolého plastu, stejně tak figurky, kostka a hrací žetony. To předurčuje hru k hraní v libovolně obtížných podmínkách, třeba v dešti, ve vánici, na dně moře při chvilce oddechu během potápění, nebo i za písečné bouře.  Vše je samozřejmě vodou omyvatelné, takže můžete klidně hrát i při obědě nebo na jakkoli divoké party.

Vedle provedení hra vysoko vyniká i hratelností – přes svoji jednoduchost vás rychle strhne a nepustí vás, dokud nepřijdete o všechno.  Je to ten typ hry, kdy si v půl páté ráno řeknete “… ale už fakt poslední kolečko”. Hru pochopí i malé dítě, ale některé její aspekty překvapí a zaskočí i otrlého gamblera.

Seznamte se s ideální hrou pro dlouhé zimní večery, ale nejen pro ně. Hra zabaví a upoutá jakoukoli společnost bez ohledu na věk, vzdělání či sexuální orientaci. Bezpečně zažene nudu z vašeho domova a vrhne vás do náruče čirého zoufalství…

Hrací pole

Na obrázku vidíte celé hrací pole při rozehrané partii. Levou stranu zabírá kruhová dráha pro hráče, v jejímž středu je ČERNÁ DÍRA. Vpravo pak jsou dvě větší obdélníková pole BANK a SULIK. Jejich význam si vysvětlíme později.

sbgarena.jpg

Princip hry

Hru může hrát 3-25 hráčů, kteří jsou rozděleni do tří kategorií:

  1. člen eurozóny – tento hráč má svoji figurku v herním poli, hráčů může být max. 23
  2. správce Černé Díry – má svoji figurku, která během hry stojí na okraji černé díry – ve hře je jeden, ale když se hráči domluví, může jich být i víc
  3. bankéř – nemá igurku, jen obhospodařuje pole BANK – počet taky záleží na domluvě

Hráči, jejichž počet může být určený domluvou, se dělí jak o pole, tak i o případnou figurku a její práva a povinnosti podle vlastních pravidel.

 START

sbgstart.jpg
Typická situace na startu

Na začátku hry si hráči rozdělí žetony a seřadí se u políčka start.  Správce ČERNÉ DÍRY se postaví k díře a čeká. První hráč postaví svoji figurku na start a může házet. Když mu padne Euro, hodí žeton do ČERNÉ DÍRY, postoupí na následující políčko, a na políčko START se postaví další hráč. Celý postup se cyklicky opakuje ve směru šipky, dokud nejsou všichni hráči ve hře.

HRA
Samotná hra plynule navazuje na start. Hráč který je na řadě, opět hází kostkou, a pokud mu padne Euro, hodí žeton do černé díry a postoupí na další políčko. Po něm následuje další hráč, a celý postup se cyklicky opakuje. V průběhu hry se mění status políčka START na standardní hrací políčko – prostě v momentě, kdy jsou všichni hráči ve hře, je to políčko jako každé jiné.

123.jpg

Tady je třeba zmínit jistou specifickou vlastnost kostky – má symbol Eura na všech stranách, takže nic jiného než Euro padnout nemůže. I přes tento detail kostka vnáší do hry prvek náhody, očekávání a vzrušení.  Není pravda, jak tvrdí skeptici, že hráč platí vždycky stejně, ať hodí jak chce – v případě, že kostka zůstane stát na hraně, platí tolikrát, kolik Eur je na kostce vidět při pohledu shora (viz obr.)

Když hráči dojdou žetony, může si vypůjčit u bankéře, a může tedy hrát, dokud má čím ručit za úvěry. Pokud hráč odmítne zaplatit další hod, stává se Sulíkem a musí z kola ven. Figurku odloží do políčka hanby s nápisem SULIK, sedne si do kouta, a dál už může jen zpovzdálí sledovat ostatní hráče a snášet jejich kousavé komentáře a odsuzující pohledy ….

————————————————-

Pokiaľ Vás hra zaujala a radi by ste vedeli  kto bude víťazom … všetky odpovede nájdete

TU

This entry was posted in Zaujímavosti. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s